Głównym założeniem podpisanego przez Wójta Gminy Izbica Karola Jerzego Babiarza i Panią Burmistrz Gminy Winterlingen Gabriele Schlee w sierpniu 2008 roku porozumienia o współpracy pomiędzy gminami stało się „(…) dołożenie wszelkich starań do utrzymania rozwoju, jak również umocnienia przyjacielskich więzów pomiędzy Izbicą i Winterlingen poprzez wspieranie i pielęgnowanie stosunków pomiędzy oboma gminami na płaszczyźnie międzyludzkiej, w zakresie kultury, sportu, turystyki, jak również działalności oświatowej, kościelno-religijnej i gospodarczej”. Zgodnie z tym założeniem każdego roku delegacje z partnerskich gminy odwiedzają się nawzajem. Również w tym roku 27 czerwca, grupa 26-ścio osobowa, w skład której weszło 16 piłkarzy Ruchu Izbica oraz 10 przedstawicieli gminy Izbica z Zastępcą Wójta Tomaszem Smykiem na czele na zaproszenie Burmistrza Winterlingen Michael Maier, odwiedziła zaprzyjaźnioną Gminę.

Kulminacyjnym punktem programu przygotowanego dla delegacji z Polski było wielkie sportowe wydarzenie – ponadregionalny turniej piłki nożnej U21, w którym udział wzięły drużyny z Bundesligi i drużny drugoligowe. W ramach tego turnieju piłkarze z Winterlingen, którzy gościli w naszej gminie w 2012 roku rozegrali mecz rewanżowy z drużyną piłkarzy z Izbicy, w skład której weszli: Robert Smęt- trener, Tomasz Smyk – kapitan, Piotr Dudek, Paweł Dudek, Grzegorz Suchodolski, Grzegorz Jasiński, Andrzej Ignaciuk, Marcin Antoniak, Arkadiusz Orkiszewski, Łukasz Orkiszewski, Mirosław Basiński, Łukasz Pastuszak, Paweł Zieliński, Wojciech Dołhan, Janusz Dusznik, Artur Sysa, Bartłomiej Maciąg. Pasjonujący, pełen zaangażowania i walki mecz zakończył się remisem 1:1. Po jednej z licznych, brawurowych akcji naszych piłkarzy dzielnie dopingowanych przez wierzących w sukces swojej drużyny kibiców z Polski, piłkę w bramce umieścił Andrzej Ignaciuk. Na zakończenie „międzynarodowego” meczu, piłkarze obu drużyn zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przygotowany przez Pana Ludwiga Maag program wizyty był bogaty i niezwykle interesujący. Podczas pobytu członkowie delegacji mieli możliwość uczestniczenia w walnym – sprawozdawczym zebraniu członków Banku Winterlingen.

Wieczorem w sobotę po rozegranym przyjacielskim meczu delegacja z Polski została zaproszona do Harthausen na świąteczną kolację, podczas której przy dźwiękach muzyki tańczono wytrwale do późnych godzin wieczornych. Niedziela była dniem spędzonym na pięknej wyspie Mainau zwanej również Wyspą Kwiatów. Spacerując alejkami mieliśmy okazję podziwiać piękne, misternie zaplanowane „dywany” i rabatki z kwiatów, okazałe, wiekowe drzewa, a także „motylarnię” pełną różnych gatunków motyli. Tego dnia „wisienką na torcie” był rejs statkiem po niezwykle urokliwym Jeziorze Bodeńskim. Niespodzianką tego interesującego dnia była wizyta w gospodarstwie sadowniczym i przejażdżka uroczą kolejką. Poniedziałek był dniem powrotu do domu. Zanim to nastąpiło delegacja z Izbicy została zaproszona do firmy Fischer Draht, której filia funkcjonuje również na terenie naszej gminy i w której zatrudnienie znalazło wielu naszych rodaków. Zastępca Wójta Tomasz Smyk w imieniu swoim i całej serdecznie ugoszczonej delegacji, podziękował za miło spędzony czas i zaprosił delegację z Winterligen do Izbicy. Po wzruszającym i serdecznym pożegnaniu, delegacja z Gminy Izbica wyruszyła w podróż do kraju.

DSC 0039DSC 0120DSC 0146DSC 0166DSC 0195DSC 0293DSC 1087