W miesiącu wrześniu br. na głównym skrzyżowaniu w Izbicy zamontowano tzw. bezpieczne przejście dla pieszych. Dotyczy to przejścia, którym uczęszczają dzieci do pobliskiej szkoły. Przed przejściem ułożono specjalny dywanik (w kolorze beżowym), który zapobiega poślizgowi kół w czasie nagłego hamowania skracając jednocześnie drogę hamowania. Przed przejściem - w nawierzchni asfaltowej zamontowane są żółte pulsujące światła ostrzegawcze połączone ze światłem ostrzegawczym pod znakiem D-6. Od wewnętrznej strony, czyli na końcach białych pasów włączają się światła białe wyznaczając miejsce przejścia w okresie złej widoczności. Uruchomienie świateł na przejściu dokonuje pieszy poprzez zainstalowany system czujek. Czyli jak pieszy zbliży się do przejścia (stojąc jeszcze na chodniku) z zamiarem przejścia na drugą stronę jezdni to czujki wykryją go i włączą światła ostrzegawcze. Żółte światła ostrzegawcze skierowane są z dwóch stron do nadjeżdżających pojazdów aby kierowcy wyhamowali swe pojazdy aż do pełnego zatrzymania i umożliwiły bezpieczne przejście pieszym. Po przejściu pieszego na drugą stronę jezdni światła wyłączają się automatycznie i ruch odbywa się dalej.

System ten zmniejsza ryzyko powstania wypadków drogowych na przejściach. Poprawka do kodeksu drogowego, która lada dzień będzie obowiązującym prawem w Polsce daje pierwszeństwo pieszemu gdy podchodzi on do przejścia (stojąc jeszcze na krawędzi chodnika) z zamiarem przejścia na drugą stronę jezdni. O takim właśnie zamiarze będzie już wcześniej poinformowany kierowca, który rozpocznie proces zatrzymania pojazdu udzielając pierwszeństwa pieszemu.

Podziękowanie dla firmy EUROASFALT Sp. z o.o. w Olsztynie:

Wójt Gminy Izbica wyraża serdeczne podziękowanie firmie EUROASFALT Sp. z o.o. w Olsztynie za wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych w naszej gminie.

Codziennie obserwujemy, że na tym przejściu młodzież szkolna oraz pozostali mieszkańcy czują się bezpieczniej a kierowcy pojazdów osobowych i ciężarowych częściej zatrzymują się przed tym przejściem udzielając pierwszeństwa pieszym.

Za poprawę bezpieczeństwa serdecznie dziękujemy.

Wójt Gminy Izbica

/-/Karol Jerzy Babiarz