Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (miesięczny dochód na 1 osobę nie przekraczający kwoty 456,00 zł netto za m-c sierpień) do ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, a w szczególności gdy w rodzinie występuje:

- bezrobocie

- niepełnosprawność

- alkoholizm lub narkomania

- ciężka lub długotrwała choroba

- brak umiejętności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych lub rodzina jest niepełna

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z dokumentami należy złożyć w terminie do dnia 15 września 2015 roku w szkole do której uczęszcza uczeń lub w Samorządowym Ośrodku Oświaty w Izbicy ul. Gminna 4

W przypadku  słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w terminie do dnia 15 października 2015 roku

zgodnie z art.90 ust.7 ustawy o systemie oświaty, przyznanie stypendium szkolnego jest możliwe także na podstawie wniosku złożonego po terminie, jeżeli zaistnieje „uzasadniony przypadek”. Przepis ten nakłada na wnioskodawcę obowiązek pisemnego uzasadnienia, z jakich wyjątkowych względów termin został przekroczony i dlaczego stypendium szkolne mimo to powinno być przyznane.

Stypendium szkolne nie przysługuje:

- uczniom, którzy nie są mieszkańcami gminy Izbica

- uczniom otrzymującym inne stypendium, którego kwota przekracza rocznie 2120,00 zł.

- uczniom umieszczonym w placówkach zapewniających całodobowe utrzymanie

Przy składanych wnioskach wnioskodawcy zobowiązani są do przedstawienia informacji o wszystkich dochodach netto uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, bądź w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym dochód ten utracono.

Uwaga!

W wyniku wejścia w życie zmian ustawowych, od dnia 01 lipca 2011 roku:

1) dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych dochodów może być nie tylko, tak jak dotychczas, zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, lecz również oświadczenie, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy(a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”

2) w przypadku, gdy rodzina ucznia korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zamiast zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów można przedłożyć zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, przy czym w takim przypadku konieczne jest dopisanie klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy(a)odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Dokumenty wymagane jako załączniki do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego

1.zaświadczenie o dochodach z pracy- netto

2.zaświdczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego i il. ha. przeliczeniowych

3.odcinek renty lub emerytury

4.decyzje z GOPS o przyznanych świadczeniach rodzinnych, pielęgnacyjnych itp.

5.zaświadczenie lub oświadczenie o prowadzonej działalności gospodarcze

6.zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach z pracy dorywczej oraz pracy za granicą

7.zaswiadczenie lub decyzja z urzędu pracy o prawie i wysokości zasiłku dla bezrobotnych

Podstawę przyznania stypendium stanowią dochody za miesiąc sierpień 2015 r, przy czym dochód na 1 osobę w rodzinie nie może przekroczyć 456,00 zł.

Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego - 250,00 zł.

Od października 2015 r– dochód na osobę– 514,00 zł

Z 1 ha przelicz.- 288,00 zł

Lista wydatków, które można ponieść w ramach stypendium szkolnego:

1.zakup podręczników, lektur szkolnych, encyklopedii, słowników, literatury pięknej i popularnonaukowej

2.zakup komputera, monitora, drukarki, akcesoria komputerowych, oprogramowania oraz innego sprzętu elektronicznego do celów edukacyjnych

3.zakup pomocy edukacyjnych i przyborów szkolnych

4.zakup odzieży sportowej

5.zakup obuwia sportowego ( nie więcej niż 3 pary w roku szkolnym)

6.koszt przejazdu do szkoły na podstawie imiennych biletów miesięcznych

7.opłata za mieszkanie w internacie lub bursie szkolnej

8.opłata za udział w wycieczkach szkolnych, za bilety do kina lub teatru oraz udział w innych(płatnych) imprezach kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez szkołę

9.opłata za korzystanie z dodatkowych (odpłatnych) zajęć  wyrównawczych, logopedycznych oraz innych zajęć edukacyjnych

10.opłata za kolonie i zimowisko

Uwaga: faktury, rachunki i oświadczenia potwierdzające zakupy powinny mieć datę od 1 września 2015 r .wyjątkiem są podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, które można nabywać wcześniej.