W słoneczny, upalny dzień, 27 lipca b.r., uroczyście świętowano przekazanie do użytku po wykonanej modernizacji strażnicy OSP w Wale. Świętowanie rozpoczęto od wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu „ Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie odprawiona została Msza Święta Polowa sprawowana przez Proboszcza Parafii p.w. św. Zofii w Tarnogórze ks. kan. Jarosława Wójcika wraz z ks. kan. Stanisławem Wójtowiczem Proboszczem Parafii p.w. św. Kajetana w Orłowie Murowanym i ks. kan. Henrykiem Kozyrą Proboszczem Parafii p.w. Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach, którzy wspólnie poświęcili „odrestaurowaną” strażnicę.

Na uroczyste otwarcie przybyło wielu znakomitych gości: Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, Zbigniew Ostrowski Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Krasnymstawie, Przewodniczący Rady Gminy Izbica Janusz Dusznik, Wójt Karol Jerzy Babiarz wraz ze swym Zastępcą Tomaszem Smykiem.

W czasie wspólnego świętowania nie mogło zabraknąć strażaków z jednostek prężnie działających na terenie Gminy Izbica z naczelnikami i prezesami na czele, dowodzonych przez Wiesława Krzysztonia – Komendanta Gminnego Związku Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnych RP w Izbicy. W imieniu gospodarzy gości powitał druh Grzegorz Żelik.

Podczas oficjalnych wystąpień, gratulacji i podziękowań współgospodarz uroczystości Wójt Gminy Izbica powiedział do zebranych: „(…) Drodzy Druhowie Strażacy! Służba strażacka jest ze wszystkich miar szczególną. Strażacy, tak jak ich patron Św. Florian, w trosce o bliźniego i ludzkie mienie, walczą z kataklizmem, żywiołami i innymi nieszczęściami. Również jak ich patron są ludźmi nieugiętymi w swoich przekonaniach. Cechują się męstwem, odwagą i ofiarnością. Chcąc pomóc innym narażają własne zdrowie, a nawet życie. To wy Drodzy Strażacy, stoicie na straży ludzkich domostw, chronicie dorobek wielu pokoleń naszej małej ojczyzny”. Na zakończenie swojego wystąpienia na ręce druha Stanisława Podgórskiego, Wójt przekazał pamiątkowy dyplom uznania dla miejscowych strażaków z życzeniami wszelkiej pomyślności w pełnieniu dalszej służby w myśl słów twórcy polskiego ochotniczego ruchu strażackiego Bolesława Chomicza „ Bogu na chwałę. Ludziom na pożytek”.

Kilka ciepłych słów pod adresem świętujących strażaków powiedział Starosta Janusz Szpak. Równie miłym akcentem tego świątecznego dnia, był list gratulacyjny, który jednostka OSP w Wale otrzymała od Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krasnymstawie.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnogóry dyrygowana przez Kapelmistrza Józefa Czugałę, zagrała kilka tradycyjnych utworów uświetniając tym samym wspólne świętowanie.

Zorganizowany tego dnia festyn strażacki przy strażnicy w Wale uczestnikom zabawy, umilał jak zawsze niezwykły duet: Pani Beata Demczuk i Pan Adam Baraniak.

Piękny, lipcowy dzień, smaczna tradycyjna grochówka, którą zasmakować mógł każdy świętujący wspólnie ze strażą z Wału i radosna atmosfera, sprawiły, że dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci.

P7271680P7271684P7271703P7271706P7271716P7271710