Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła obchodom 96 rocznicy odzyskania po 123 latach niewoli przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele p.w. Św. Zofii w Tarnogórze, którą koncelebrował ks. Jarosław Wójcik Proboszcz Parafii. Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła w Świątyni tłumy wiernych, którzy przez swoją obecność na wspólnej modlitwie pragnęli uczcić i oddać hołd poległym w obronie wolności i suwerenności państwa polskiego.

Wyjątkowe kazanie wygłosił ks. kan. Rafał Lamorski, który zwracając się do zgromadzonych, zacytował słowa jednego z najwybitniejszych Polaków Jana Pawła II wypowiedziane w 1979 roku podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski
„(…) zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją, miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Na zakończenie uroczystego świętowania przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Karolem Jerzym Babiarzem na czele oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze Kolonii złożyli pod tablicą upamiętniającą walczących w obronie Ojczyzny, biało-czerwone wieńce. Wyjątkowy charakter uroczystości dopełniła Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnogóry, która na zakończenie wspólnego świętowania odegrała  pieśni patriotyczne.